Hogyan védjük kutyánkat a kullancsoktól?
Mit kell tudni a kullancsokról?
A kullancsok obligát vérszívók, a pókszabásúak közé tartózó ízeltlábúak. Életükben csak egyszer szívnak vért, ezt követően a gazdáról lepottyannak, a nőstények petéiket lerakják, és összetöpörödnek, elpusztulnak. A kifejlett kullancsoknak a vérszívásához 2 – 4 napra van szükségük, és azért nehéz eltávolítani őket, mert szinte „bebetonozzák” a szájszervüket a gazdaállat bőrébe, hogy a teljes táplálkozási időszakot nyugodtan átvészeljék. Ekkor, vérszívás folyamán juttatják be a különböző kórokozókat, a kutya szervezetébe.
Több, különböző betegséget terjeszthetnek, az egyik leggyakoribb a babeziózis.
Az utóbbi időben az esetszámok jelentősen megemelkedtek, és a megbetegedés gyakorlatilag minden évszakban jelentkezik. Az első napokban szinte teljesen jellegtelen tüneteket okoznak, a kutya bágyadt és kedvetlen lesz, amelyhez nem ritkán igen magas, 40.5 °C feletti láz, és többnyire étvágytalanság társul. A szétesett vörösvérsejtek miatt a vizelet egyre sötétebbé válik, végül a színe feketekávéhoz hasonló lehet. A kutya állapota rohamosan romlik, míg végül nem tud lábra állni. Kezelés nélkül a kutyák legtöbbje néhány napon belül elpusztul, ezért a legfontosabb: a legcsekélyebb gyanús tünet, hirtelen lázas, elesett állapot megjelenése esetén késlekedés nélkül forduljon állatorvoshoz, még akkor is, ha Ön nem talált kullancsot a kutyájában! Mire a tünetek egyértelművé teszik a babéziózist, gyakran már késő a hatásos kezeléshez, akár egy nap késlekedés is a kutya életébe kerülhet!
A legfontosabb kullancsok elleni védekezés, a megelőzés!
Különféle kullancs-irtó és távoltartó-szerek használata mellett is fordítsunk időt a kutya szőrének átvizsgálására, főleg ha rendszeresen járjuk az erdőt, mezőt akkor a séta után át kell nézni kutyánk szőrzetét és a talált kullancsot azonnal el kell távolítani, lehetőleg egyben és élve, erre különféle csipeszek és kanalak szerezhetők be. Az olajjal vagy benzinnel való leöntés nem javasolt, teljesen hibás tévhit!
Mikor számít túlsúlyosnak a kutya?
Ilyenkor az energiatartalékként működő zsírszövet bizonyos testrészeken zsírraktárak formájában felhalmozódik. A szaknyelvben ezt adipositasnak nevezik. Kezdődő vagy enyhe túlsúlyról van szó, ha a kutya testtömege legfeljebb 10%-kal lépi túl az adott fajtára jellemző értéket. Ha már több mint 20%-kal meghaladja, akkor jelentős túlsúly terheli az ebet. Vegyünk egy egyszerű példát: ha egy kutya ideális testtömege 10 kg lenne, de 11 kg-ot nyom, akkor már 10%-os testtömeg-gyarapodás áll fenn, és ez jelentős túlsúlynak számít. A 1 kg-os különbség - emberi mércével mérve - annyi, minta egy 70 kg-os ember 77 kg-ot nyomna. Ezek után máris világossá válik, hogy egy 10 kg-os kutya esetében milyen sokat számít az 1 kg-os testtömeg-gyarapodás.
A túlsúly általában fokozatosan rakódik le az állaton. A folyamat két részre osztható. Az első, dinamikus szakasz során a kutya túl sok energiához jut a felvett táplálékból, és a szervezet raktározó folyamatainak köszönhetően egyre kövérebb lesz. Ezt követi a statikus szakasz, amikor változó táplálékmennyiség mellett is közel állandó a testtömege. A felhalmozódott zsírszövet fenntartása nem igényel többletenergiát, ezértbeavatkozás nélkül többnyire nem várható fogyás.
Elhízásra hajlamos kutyafajták
Kutatási eredmények bizonyítják, hogy bizonyos fajták jóval könnyebben híznak el másoknál.
Elhízásra hajlamos kutyafajták | Elhízásra nem hajlamos kutyafajták |
labrador | német juhászkutya |
cairn terrier | angol agár |
cocker spániel | yorkshire terrier |
basset hound | dobermann |
beagle | staffordshire bullterrier |
tacskó | whippet |
skót juhászkutya | boxer |
cavalier king charles spániel | ír szetter |
Ezeknél a fajtáknál feltehetően genetikai alapja van a fokozott zsírraktározásnak, de a táplálkozási mód is hozzájárul a szükségesnál nagyobb energiabevitelhez. Bizonyára sok kutyatartó hallott már róla, hogy pl. egy labrador mindent mohón felfal, míg egy ír szetter a legfinomabb falatokat is csak hosszas unszolás után hajlandó megenni. Alapvetően azonban igaz, hogy a legtöbb kutya többet eszik, ha több élelmet kap. A jó étvágyú kutyának általában túl sokat ad enni a gazdi, abban a tévhitben, hogy különben nem lakik jól. Az elhízásra hajlamos fajták és más torkos kutyák esetében különösen fontos, hogy rendszeresen mérjük őket.
Hogyan előzhető meg a túlsúly?
Rendszeresen ellenőrizzük kedvencünk testtömegét. Például egy esetleges táplálékváltást követően viszonylag gyorsan, mégis észrevétlenül elhízhat a kutya. Ha nem figyelünk a testtömegére, bizony előfordulhat, hogy már csak előrehaladott állapotában vesszük észre a bajt.
A kutya fizikai adottságaihoz mért testmozgás minden éltekorban nagyon fontos: ezzel sokat tehetünk a túlsúly kialakulása ellen.
Újdonságok
-
2015.02.23 11:47
Gondozása
Gondozása A felnőtt rottweiler nem igényel különösebb ápolást, gondozására nem kell sok időt fordítani. Évente egy fürdés, havonta átdörzsölés, a vedlő szőr kikefélése. Minőségi ételre van szüksége a felnevelés során, hogy a csontozata, ízületei egészségesen fejlődhessenek. Nagytestű kutyaként...
-
2015.02.23 11:46
Jellemzői
A kanok tömege 50–60 kg, míg a szukáké 40–45 kg. Színe fekete-vörös. A Nemzetközi Kynologiai Szövetségnél (FCI) letétbe helyezett rottweiler standard a 147/19.06.2000/D sorszámot viseli. A rottweiler-tenyésztés arra törekszik, hogy egy olyan erőtől duzzadó fajta fejlődjön ki, amely súlyos...